Wednesday, December 7, 2016

PROIECT DIDACTIC



UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa „Veseliei” ,Gherla
EDUCATOARE: Iuga Denisa Paula
DATA: 08.11.2010
GRUPA: Mijlocie „ Voiniceilor”
TEMA ANUALĂ: „ CÂND/ CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Vitamine din legume”
TEMA ZILEI: „Coşul cu legume de toamnă”
TIPUL DE ACTIVITATE: transmitere şi dobândire de noi cunoştinţe
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrată
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi recunoaştere a legumelor de toamnă, precum şi stimularea curiozităţii pentru investigarea acestora.
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:ADP-ALA-ADE
ADP:Întâlnirea de dimineaţă: „  Ce surprize ne aduce toamna-n coş?” , „ Igiena mâinilor”
ALA:   ARTĂ: ”Coşul cu legume” - modelaj
            CONSTRUCŢII: „Lădiţe pentru legume”
JOC DE ROL : „ De-a gospodinele”
ADE  DŞ: „Coşul cu legume de toamnă” - observare

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
ADP: - să poarte discuţii libere pe baza temei alese la întâlnirea de dimineaţă;
ALA:  - să recunoască şi să selecteze imaginile cu legume de toamnă;
           - să construiască prin imbinare, suprapunere, alăturare „lădiţe pentru legume”
                       - să folosească ambele mâini pentru frământarea plastilinei
                       - să modeleze bucăţile de plastilină realizând tema propusă
                       - să participe activ la activităţile de joc       

ADE:  DŞ:  - să recunoască şi să denumească legumele de toamnă
                   - să asocieze legumele cu culorile corespunzătoare acestora
 -  să comunice impresii pe baza celor observate
                    - să descrie roşia prin antrenarea analizatorului vizual (culoare, mărime);
                    - să sesizeze asemănările şi deosebirile faţă de altă legumă
                    - să recunoască şi să denumească obiecte cu care se aseamănă roşia;
                    - să descrie părţile componente ale roşiei;
                    - să  cunoască regulile de igienă şi să le respecte

STRATEGII DIDACTICE
METODE ŞI PROCEDEE : conversatia; explicatia, observaţia; conversaţia euristică
MATERIAL DIDACTIC: coşul cu legume de toamnă, ecusoane -  legume de toamnă folosite ca stimulente, „ Lego”, plastilină, planşete
BIBLIOGRAFIE:
             1. ,, Activitatea integrata din gradinita” , ed. Didactica Publishing House, 2008
             2.,, Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3 la  6/7 ani) ”, M.E.C.T. – 2008







SCENARIUL ZILEI:


       I. ADP
Activitatea incepe cu întâlnirea de dimineaţă:
1.Salutul: „Dimineaţa ne-am trezit
                 La grădiniţă  am venit
                 În semicerc să ne aşezăm
                 Cu toţii să ne salutăm
                „Bună dimineaţa, dragi voinici!
                  Mă bucur că sunteţi aici
                  A început o nouă zi
                  Bună dimineaţa, dragi copii!”
2.Împărtăşirea cu ceilalţi: „ Aş vrea să vă întreb: voi ştiţi ce surptize ne aduce toamna-n coş?”
3. Activitatea de grup: Copiii răspund la întrebări îşi dau cu părerea cam ce surprize aduce toamna cu ea: fructe şi legume.
Activitatea continuă cu jocul de atenţie: „Coşul rupt”. Copiii stau pe scăunele. Conducătorul jocului ( la început educatoarea) se mişcă în cerc, trece prin faţa copiilor şi spune: „ Mă duc cu coşul la piaţă să cumpăr un morcov”. Copilul care are ecusonul cu morcovul porneşte după conducătorul jocului care-şi continuă permanent mersul în cerc. Jocul continuă astfel până când se ridică toţi copiii. Conducătorul exclamă: „ Coşul s-a rupt!” La auzul acestor cuvinte, fiecare copil, inclusiv conducătorul jocului, se repede să ocupe un scaun. Copilul care rămâne în picioare devine noul conducător al jocului.
4. Noutăţile zilei: : „ Pentru că toamna este atât de generoasă şi ne oferă o mulţime de fructe şi legume foarte gustoase care nouă ne plac şi care au foarte multe vitamine m-am gândit ca astăzi să discutăm despre legumele care se coc in anotimpul toamna. ”

Tranziţii: Către centre noi plecăm
                 Şi frumos o să lucrăm
                 O să ne jucăm
                 Apoi lecţia o s-o-nvăţăm.

II. ALA
Copiii îşi continuă ziua cu activitatea la centrele de interes:  la Artă copiii vor modela cu ajutorul plastilinei „coşul cu legume”, la Joc de rol copiii se vor juca  „ De-a gospodinele”, iar la Construcţii copiii vor construi prin imbinare, suprapunere, alăturare „Lădiţe pentru legume”.

Tranziţii: Câte unul. câte doi
     Frumos alergăm şi noi
     Pe băncuţa ca să stăm
     Lecţia să o învăţăm!

III. ADE  DŞ: „Coşul cu legume de toamnă” - observare










EVENIMENTE DIDACTICE

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC
STRATEGII DIDACTICE
EVALUARE              (instrumente şi indicatori)
Moment organizatoric
Pentru o bună desfăşurare a activităţii se vor lua următoarele măsuri: 
- aerisirea sălii de grupă;
- aranjarea mobilierului sub formă de careu deschis;
- intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă;



Captarea atenţiei
Le voi povesti copiilor că pe drum spre grădiniţă m-am întâlnit cu Zâna Toamna care mi-a spus că a lasat în grupă la noi un pachet. Îmi voi exprima mirarea faţă de pachetul ce se afla în mijlocul salii de grupă.. Pentru a trezi interesul copiilor voi incerca să deschid pachetul, dar pentru ca nu reuşesc o sa- i rog pe copii să mă ajute.În pachet se află coşul cu legume de toamnă.
Conversaţia

Observarea comportamentului copiilor

Anunţarea temei şi a obiectivelor

Prezentarea noului conţinut

Dirijarea învăţării


Obţinerea performanţei

 „ Pentru că toamna este atât de generoasă şi ne oferă o mulţime de fructe şi legume foarte gustoase care nouă ne plac şi care au foarte multe vitamine m-am gândit ca astăzi să discutăm despre legumele care se coc in anotimpul toamna. ”



Astăzi  vom vedea ce legume ne aduce toamna in coş.


Se citeşte copiilor următoarea ghicitoare:

Au plecat spre ţări cu soare
Păsările călătoare,
 Căci la noi e frig şi plouă.
Vântul bate cu putere
Frunzele au căzut şi ele.
În cămară adunate
Stau la sfat fructele toate
Nu este greu de ghicit 
Ce anotimpă a sosit?
                      ( Anotimpul Toamna )

şi se solicită răspunsul.
Se prezintă copiilor coşul cu legume.
- Acum vreau sa-mi spuneti ce avem pe măsuţă?
 Se formulează întrebări ajutătoare pentru a antrena copiii in activitate: 
- Ce culoare are rosia din mana mea?
- Am vazut cum sunt rosiile, dar morcovul din mana mea ce culoare are? Dar ceapa, ardeiul,cartoful, varza, vanata?
- Eu am o minge. Puteti sa-mi spuneti de ce se rostogoleste mingea? Ce forma are ea?
- Sa vedem daca rosia se rostogoleste ca si mingea.
- De ce se rostogoleste rosia?
- Da copii, rosia este rotunda.
Vreau să vină un copil şi să încerce să rostogolească roşia pe masă
Haideti sa facem acelasi lucru si cu ceapa.Ce observati se rostogoleste?
- Ce inseamnsa acest lucru, cum este ceapa?
- Haideti sa facem acelasi lucru si cu vanata.Sa incercam mai intai sa o rostogolim. Ce observati?
- Vanata nu are aceeasi forma ca si rosia si deaceea nu se rostogoleste ca si ea.Spre deosebire de rosie care este rotunda, vanata este ovala.
- Nici ardeiul, nici morcovul nu se rostogolesc.
- Am in mana o bila de plastilina.O apas cu degetele si vedeti ca ramane urma pe ea. Apasati si voi.
Acum voi apasa pe rosie si in acelasi timp apasati si voi pe rosia ce observati?Pe rosie au mai ramas urme ca pe bila de plastilina?Cum este rosia?
- Da rosia este tare, dar poate fi si mai moale.
- Acum facem acelasi lucru cu vanata.Apasam cu degetele vanata.Ce observam?Cum este vanata?
- Acelasi lucru il facem si cu morcovul, ceapa, ardeiul şi varza.Ce observam?
- Rosia, vanata, ardeiul, morcovul, ceapa şi varza sunt legume tari.
- Acum vreau sa mirositi morcovul.Ce simtiti? Va place mirosul de morcov? Mai exista lucruri care miros la fel?(le dau sa miroasa un ardei, o rosie).
- Ce observati? Seamana la miros rosia cu morcovul?
- Fiecare leguma are un miros specific, adica il intalnim numai la ea.
- Va plac rosiile?Am adus pentru voi felii de rosii.Vreau sa gustati sa-mi spuneti ce gust are rosia?
- Acum vreau sa gustati si din feliile de morcov. Acestea ce gust au?
- Observam ca gustul rosiilor difera de cel al morcovilor.
- Copii, puteti sa-mi spuneti  cu ce este acoperita rosia?Dar vanata?
- Pipaiti coaja rosiei(le dau copiilor o coaja de rosie).In comparatie cu alte legume rosia are coaja mai subtire.Un exemplu de legume cu coaja groasa este vanata(le dau sa pipaie o coaja de vanata).
- Inainte sa consumam legumele trebuie sa le spalam bine pentru a nu ne imbolnavi.
- Cum consumam noi legumele?Ce pregatesc mamele voastre cu ele?

- Daca tot am discutat despre legume de toamna. Vreau sa desenati niste legume.
Recitând următoarele versuri:
„Către centre noi plecăm
Şi frumos o să lucrăm

Preşcolarii se vor aşeza la centre şi vor realiza temele propuse. la Artă copiii vor modela cu ajutorul plastilinei „coşul cu legume”, la Joc de rol copiii se vor juca  „ De-a gospodinele”, iar la Construcţii copiii vor construi prin imbinare, suprapunere, alăturare „Lădiţe pentru legume”.
Educatoarea va supraveghea centrele, va indruma preşcolarii cu ritm lent de lucru, care refuză să lucreze etc.
După maxim 20 de minute copiii vor fi atenţionaţi că trebuie să schimbe centrele.
Explicaţia

Conversaţia

Observaţia

Conversaţia 

Explicaţia

Conversaţia
euristică

Exerciţiul

Observarea comportamentului copiilor

Evaluarea răspunsurilor copiilor

Evaluez capacitatea copiilor de a se exprima corect, clar si expresiv

Observarea comportamentului copiilor
Evaluarea răspunsurilor copiilor


Observarea comportamentului copiilor


Incheierea activităţii


In finalul activităţii se fac aprecieri asupra modului de comportare şi participare al copiilor pe parcursul activităţii şi se vor acorda stimulente: ecusoane – legume de toamnă.

Conversaţia
Explicaţia

Aprecieri verbale
stimulente


Sunday, October 23, 2016

Bun venit în lumea socială online a fiicei tale


Bine ati venit la ZonaRoz, lumea socială on-line a fiicei tale. Nu vă faceți griji: in acest tur nu are nici un fel de informații tehnice. Mă duc să vorbesc în limba romana reală. Eu ofer câteva puncte de mare imagine despre ce fetele sunt atât de obsedat de social media și de ce atât de mult este ceea ce le face neliniștite și nesigure.

Stand pe marginea oricărui loc de joacă și veți vedea o scenă jucata zi după zi: cei mai mulți băieți joaca jocuri, iar cele mai multe fete stau pe margine pentru a vorbi. Același lucru este valabil și on-line: social media este socială, iar fetele folosesc tehnologia pentru a conecta și partaja. Verificați aceste statistici out:

Fete de obicei, trimite și primesc 50 mai multe texte pe zi decât băieții.
Fete de varsta 14-17 sunt cele mai active, 100 de texte pe zi, în medie.
Fetele au mai multe variante decat baietii pentru a transporta telefoanele în orice moment.
Nu a fost întotdeauna așa. La început, tehnologia a ajutat la conectarea fetelor. A fost un adjuvant la relație, completarea lacunelor de contact care au deschis între casă și școală. Astăzi, tehnologia face parte din relația în sine. Cu gadget-uri mai portabile și accesibile, medii de copil vârstele 8-18 petrece pana la 8 ore pe zi, cu ajutorul unui dispozitiv electronic. Fete se muta între conversațiele virtuală și vorbit, mesaje text între ele în aceeași mașină și efectuarea de conversații reale și virtuale simultan.

Viața reală este frecvent experimentată ca o nouă oportunitate de a posta sau distribui on-line. O fată de liceu mi-a spus că expresia "ia o imagine de mine" acum înseamnă pur și simplu ", a pus-o pe Facebook." O altă fată mi-a spus: "Oamenii merg la petreceri, în colegiu, cu intenția de a avea doar [Facebook] poze pentru noaptea. Dacă cineva face o gluma la o petrecere, o persoană va fi ca, oh, Dumnezeul meu, e titlul perfect pentru albumul meu. "Și în 2009, un adolescent a spus Teen Vogue," Nu te întâlnești până când nu schimbi starea relației tale pe Facebook. "Un an mai târziu," OESA "sau Facebook oficial, a devenit noua măsură de dating.

Mulți părinți bănuiți că ceea ce se întâmplă on-line este o lume nebună, cu totul străină decât cel pe care îl cunoști pe fiica ta să locuiască. Mai gandeste-te. Toate social media nu este amplifica sentimentele si dinamica care au fost acolo tot de-a lungul. În lumea reală, fetele sunt obsedat de relațiile lor. Ei cunosc o mare parte din statutul lor este definit de către cine stau alături, pe care părțile le obține invitate la, și care au luat în calcul ca "cel mai bun prieten."

Același lucru se întâmplă on-line. De fiecare dată când primeste bip pe telefon, sau pe cineva "îi place", statutul ei de pe Facebook, ea devine un mesaj tangibil despre cât de bine (sau nu) fac relațiile ei. Astăzi, o fată social trebuie să fie vigilenți aspirațional nu numai despre ceea ce se întâmplă în viața reală, dar reputația ei virtuale - și pe un plan nou, neexplorat de conectare și răcoare. Fata asta stând la laptop-ul ei, care lucrează trei mașini dintr-o dată? Face un nou tip de asistență socială. Este nevoie de timp, și este nevoie de acces.

De aceea, fetele susțin că "nu există", în cazul în care nu au un cont pe Facebook. Acesta este motivul pentru care părinții dorm cu laptop-uri confiscate în pernele lor; ei știu fiicele lor vor face orice pentru a le obține înapoi. Și acest lucru este motivul pentru care fetele arată nivelurile de furie și anxietate, prin urmare, nevăzut atunci când pierd telefonul sau privilegii on-line. Este exact valoarea pe care fetele plasa pe accesul la tehnologie care luminează poziția sa în centrul relațiilor fete.

Dar, tocmai pentru că fetele iubesc social media nu înseamnă că știu cum să-l folosească în mod responsabil. Cea mai mare greseala pe care o putem face este să presupunem că o fată "devine" tehnologie într-un mod care un adult nu. Aparențele sunt înșelătoare. Lumea Web 2.0 a prezentat fetelor cu reguli noi, nescrise de prietenie digitale, și le-a prezentat un set nou de provocări sociale.


Ce înseamnă un text-un singur cuvânt, atunci când cineva de obicei tipuri de o mulțime? Ce se întâmplă dacă tu și prietenul tău sunt mesaje text aceeași fată, dar ea răspunde numai la prietenul tău? Are ea îți place mai puțin? Cum ar trebui să-l ocupe? interacțiuni sociale online generează situații care necesită abilități sofisticate. Fara ele, fetele devin vulnerabile la agresiune on-line și mai rău. Săptămâna viitoare, voi continua turul și să înceapă a răspunde la unele dintre aceste întrebări.